Demir eksikliği anemisi nasıl teşhis edilir?

Demir eksikliği anemisini teşhis etmek için çeşitli kan testleri gerekebilir. Bu testler öncelikle kırmızı kan hücrelerinin boyutunu ve rengini inceler. Demir eksikliği anemisinde kırmızı kan hücreleri normalden daha küçük ve daha soluk görünür. Daha sonra kan hacminin yüzde kaçının kırmızı kan hücrelerinden yani hematokrit değerinden oluştuğu incelenir.

Yetişkin kadınlar için normal değerler genellikle yüzde 35,5 ila 44,9 ve yetişkin erkekler için yüzde 38,3 ila 48,6’dır. Bu değerler kişinin yaşına göre değişebilir.demir eksikliği anemisi, demir eksikliği teşhisi, anemi teşhisi

Normalin altında bir hemoglobin seviyesi de aneminin varlığını gösterir. Normal hemoglobin aralığı genellikle kadınlar için 11,6 ila 15 g / dL iken, bu değer erkekler için 13,2 ila 16,6 g / dL olarak tanımlanır.

Ferritin adı verilen bir protein türü, demirin insan vücudunda depolanmasına yardımcı olur. Düşük ferritin seviyeleri genellikle vücutta depolanan düşük demir seviyelerini gösterir.

Kan testi sonucunda demir eksikliği anemisi teşhis edilirse, altta yatan nedeni belirlemek için ek testler ve testler gerekebilir.

Doktorlar genellikle bir endoskopi ile fıtık, ülser veya mide kanaması olup olmadığını kontrol ederler. Endoskopi işlemi sırasında, video kameralı ince, ışıklı bir tüp, bir kişinin boğazından aşağı midesine iner. Bu şekilde doktor, ağızdan mideye uzanan yemek borusu da dahil olmak üzere üst sindirim sistemi ve midede olası kanama kaynaklarını belirleyebilir.

Doktorunuz, bağırsakların içindeki olası kanama kaynaklarını ortadan kaldırmak için kolonoskopi adı verilen bir prosedür önerebilir. Bir video kamera ile donatılmış ince, esnek bir tüp insan rektumuna yerleştirilir ve bağırsak olan kalın bağırsağa yönlendirilir. Bu muayene sürecinde hasta genellikle sakinleştirilir. Kolonoskopi ile doktorlar kolon ve rektumun içini veya tamamını inceleyebilir ve olası bir iç kanamayı arayabilir.

Ayrıca ağır adet kanamasına neden olabilecek miyom varlığı pelvik ultrason kullanılarak belirlenebilir.

İlk demir eksikliği tedavi süreci tamamlandıktan sonra, demir eksikliği anemisi olan kişinin ne kadar iyileştiğini belirlemek için çeşitli testler tekrarlanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*