Çocukları Terbiye Etme

Birçok ebeveyn çocuklarını terbiye etmek için dövme yoluna gitmektedir. Ancak bu davranış çocuğu terbiye etmekten çok daha fazla hırs yapmasına ve daha fazla hırçınlık yapmasına sebep olmaktadır. Çocuklarınızın yapmasını istemediğiniz bir şeyler varsa onların bu şeyleri yapmaması için çocuklarınız ile yakınlık kurun. Çocuğunuz eğer dediklerinizi anlayabilecek seviyede ise karşınıza alıp ona yaptığı şeyin doğru olmadığını, onun bu hareketler bulunmasını istemediğinizi anlayabileceği dilde anlatın. Hiçbir zaman çocuklarınızı döverek terbiye etmemelisiniz.çocukları terbiye etme, çocuklar nasıl terbiye edilir, çocukların terbiye edilmesi

İzleyeceğiniz aşağıdaki videoda çocukların dövülmesi ile ilgili birçok farklı noktayı görebilirsiniz. Çocuklar geleceğin yetişkinleri oldukları için onları cezalandırmak yerine önce konuşma yoluna gidilmesi gerekmektedir. Çocuklarınızın gelecekte sorunsuz bireyler olması ve sinir sorunu vb. gibi sorunları olmaması için mutlaka cezalandırmadan önce uylaşmaya gidilmeli ve illaki cezalandırma yoluna gidilecekse bu fiziksel veya ruhsal şiddet olmamalıdır. Fiziksel veya ruhsal olarak çocuğunuzu incitmeden cezalandırmanızın birçok farklı yolu vardır. Örneğin; çocuğunuzun sevdiği bir şeyi yapmasını yasaklayarak davranışlarının iyi yönlü gelişmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun göstereceği her gelişmeden sonra koyduğunuz yasakları ortadan kaldırabilir ve böylece güzel gelişmeler elde edebilirsiniz.

Çocuklar Hangi Durumlarda Cezalandırılmalı?

Çocuklarınızı hangi durumlarda cezalandırmanız gerektiğine ilişkin bilginiz yeteri kadar yok ise aşağıdaki videoyu izleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Çocuğa verilecek ceza nasıl belirlenmeli?

Çocuklarınıza ceza vermemeniz en güzelidir. Ancak olur da ceza vermeniz gereken bir durum ortaya çıkarsa çocuklarınıza verebileceğiniz cezaları iyice düşünün. İllaki ceza verme yoluna gidecekseniz aşağıdaki videoyu izleyerek ne tür cezalara başvurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*