Çocukları Teknoloji Bağımlılığından Koruma

İçinde bulunduğumuz yüz yıl ve teknolojinin bazı ilerlemeler kaydetmesi ile hemen hemen her şey teknolojik hale gelir oldu. Bu sebepten dolayıdır ki yeni nesil teknoloji nesli olacaktır. O halde çocuklarımızı teknolojiden mahrum bırakmamamız onların gelecekte daha başarılı, dünyayı daha iyi anlayabilen bireyler olmaları için önemlidir. Lakin son yıllarda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de yine teknolojinin çocuklara kullandırılması konusudur. Evet, elbette çocuklar teknolojiden faydalanmalı, ancak bu yapılırken çocukların teknoloji bağımlısı olmasının da önüne geçilmelidir.Çocukları teknolojiden koruma, çocukları teknoloji bağımlılığından koruma, teknoloji bağımlılığından çocukları kurtarma

Teknoloji bağımlılığı ilk duyulduğunda her ne kadar komik dursa da aslında çok ciddi bir konudur. Dışarı arkadaşları ile futbol oynamak, ip atlamak yerine günün birçoğunu bilgisayarının karşısında iki kat durarak geçiren nesiller ne yazık ki he psikolojik hem de bedenen sorunlu olarak gelişmektedir. Bırakın çocuğunuz internette sörf yapsın, sosyal medya sitelerini belirlediğiniz sınırlar çerçevesinde kullansın, bilgisayar oyunları oynasın. Fakat buna da bir sınır koyun. Örneğin; günde en fazla 2-3 saat boyunca bilgisayar ile zaman geçirebileceğini çocuğunuza belirtin. Tabii bunun için de bazı ön şartlar koyun. Mesela bilgisayar ile zaman geçirmediği zamanlarda televizyon izlemesi yerine kitap okuması, arkadaşları ile dışarıda oyun oynaması, bir müzik aleti çalmayı öğrenmesi vb. gibi farklı etkinlikler yapması gerektiğini dile getirin.

Emin olun koyacağınız ön şartlar ilk başlarda çocuğunuz için ceza gibi görünse de aslında gelişimi ve bir birey olması için gerekli olan şeylerdir. Çünkü teknoloji bağımlısı olan çocuklar asosyal olmakta, içine kapanık bir nesil haline gelmektedir. Bunu önlemenin en güzel çözümü de diğer insanlar ile iletişimde kalmaktır. Bir müzik aletini çalmayı öğrenmek küçük yaşlarda bu işe başlamış olan kişiler için çok daha kolaydır. Çünkü kas ve beyinsel gelişim bu evrede çok daha hızlı olduğundan bazı şeyleri kavramak ve yapabilmek daha mümkündür. Örneğin; 20 yaşından sonra piyano çalmaya başlayan biri ile 4 yaşından itibaren piyano çalmaya başlayan birini kıyaslarsanız ikisi de aynı süre boyunca eğitim almış olsalar dahi küçük çocuğun daha başarılı olduğunu görürsünüz. Teknolojiden tamamen uzak değil de belirli bir uzaklıkta tutulan çocukların gelişimleri daha iyi olacaktır. Bu konuya mutlaka özen gösteriniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*