Çocukları İki Tekerlekli Bisiklet Sürmeye Alıştırma

Bisiklet sürmek çok keyifli bir şeydir. Ancak çocuklar için ilk kez bisiklet sürmeye başladıklarında bu zevk biraz daha az olur. Çünkü 2 tekerlekli bisiklet dışında kalan diğer bisikletler pek zevk vermez. Bu nedenle öncelikle çocuklar 4 veya 3 tekerlekli bisikletler ile bisiklete alıştırılmalı ve sonrasında da iki tekerlekli olanlarına alıştırılmalıdır.Çocuklara bisiklet sürmeyi öğretme, iki tekerlekli bisiklet sürme, çocuklara iki tekerlekli bisiklet sürmeyi öğretme

Peki; çocukları iki tekerlekli bisiklet kullanmaya nasıl alıştırabilirsiniz? Öncelikle çocuğunuza özgüven aşılamalısınız. Bunun için de öncelikle 3 ve 4 tekerlekli bisikletleri sürdürebilirsiniz. Ayakları ve bacak kasları bisiklet sürmeye alışan çocuğunuza destek olarak iki tekerlekli bisiklet sürmeye teşvik edebilirsiniz. Dört tekerlekli bisiklet sürerek başlayan çocuğunuzun bisikletinin bir tekerleğini çıkartın ve üç tekerlekle gitmeye çalışsın. Başlarda destek tekerleği olmayan yöne doğru bisikleti devrilebilir. Ancak böyle durumlarda telaş etmeyin. Günden güne pratik yaptıkça çocuğunuz alışacaktır. Üç tekerlekte hakimiyet kurmayı başaran çocuğunuzun iki tekere geçmesinin vakti gelir. O gün geldiğinde ikinci destek tekerleği de  yerinden sökün ve o şekilde sürmesine izin verin.

En başlarda biraz düşme kalkmalar olsa da zamanla çocuğunuz iki tekere alışacaktır. Düşmeler sırasında canının yanmaması ve bisikletten soğumaması için çocuğunuza koruyucu ekipman almayı unutmayın. Kask, diz ve kol koruyucu ekipmanları internetten veya bir bisiklet mağazasından satın alabilirsiniz.

Çocuğunuz ile birlikte siz de bisiklet sürebilir ve onunla zaman geçirebilirsiniz. Uygun yerler var ise hafta sonu çocuğunuz ile doğada bisiklet sürebilirsiniz. Unutmayın çocuğunuz ile geçireceğiniz her an onunla yakınlık kurmanızı sağlayacaktır. Hem şehrin sıkıcılığından ve bunaltıcılığından böyle yaparak bir nebze de olsa kurtulmuş olursunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*