Çocuğun Evliliğe Etkisi

Yapılan bir araştırmaya göre çocuklu evliliklerin daha uzun ve sağlıklı sürdüğü doğrulanmıştır. Toplum içinde de bu kanının daha yaygın olduğu bilinmektedir. Evliliği çocuğun taçlandırdığı sonucu çocuk için evliliğin meyvesi, evin neşe kaynağı gibi deyimlerin kullanılmasıdır. Çocuğun sağlıklı bir evlilik için ne kadar önemli olduğu bilimsel araştırmalardan ziyade toplumdaki genel kanıdan da varılacağı sabittir.çocuğun evliliğe etkisi nedir, çocuğun evliliğe katkısı, çocukların faydaları nelerdir

Danimarka’da 1994 ile 2005 yılları arasında doğum kliniklerine başvuru yapan 21 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen araştırma sonucunda da bu veriler elde edilmiş ve çocuğun evlilik için vazgeçilmez olduğu sonucuna varılmıştır. Yine Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre çocuklu ailelerin daha sağlıklı olduğu bunun sonucu olarak daha uzun yaşadıkları gözlenmiştir. Bu araştırmanın önemli verilerinden biri hiç çocuğu olmayan kadınların çocuklu kadınlara göre ölüm oranının dört kat olduğu, hiç çocuğu olmayan erkeklerin ise çocuklu erkeklere göre ölüm oranının iki kat olduğu sonucudur.

Çocuğun getirdiği sorumluluklara önem veren bireylerin daha sağlıklı yaşamaya kendilerini mecbur hissetlikleri de verilerden biri. Çocuğu olan erkeklerin olmayanlara nazaran daha az alkol, uyuşturucu ve sigara tükettikleri ve dolayısıyla daha sağlıklı oldukları verileri elimize geçiyor. Bu tür zararlı maddelerin kullanımı da doğal olarak ölüm oranını etkiliyor.

Çocukların bireylerin psikolojisine zarar verdiği sonucuna varılmadığını belirten araştırmacılar aksine çocuklu ailelerin ruhsal açıdan da daha sağlıklı olduklarını vurguluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*