Çiyan Nasıl Bir Hayvandır?

En çok geceleri ortaya çıkan çiyanlar buldukları börtü ve böcekleri avlayarak beslenirler. Yaşama alanı olarak rutubetli ve nemli ortamları tercih eden haşere türleri farklı renklerde olabilmektedir. Yaşama popülâsyonuna bağlı olarak kızıl, sarı, kahverengi renklerde olabilen haşere türü insanlara zararlı bir türdür. Kolay kolay insanlara saldırmayan bu haşere türüne bilerek veya bilmeyerek temas etmeniz halinde sizi sokacaktır. Sizi ısırması sonucunda ısırdığı bölgede kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi reaksiyonlar görülür. Mide bulantısı, baş dönmesi, şiddetli baş ağrısı gibi problemlere sebep olabilen sokmalar insanlar açısından zararlıdır. Yaşadıkları bölgeye göre boyutlarında da farklılıklar görülen bu türün bazı bölgelerde birkaç cm bazı bölgelerde ise 20-28 cm boyutlarında olduğu bilinmektedir.çiyan nedir, çiyan nasıl bir hayvan, çiyan ilaçlama

Sıcak ve nemsiz bölgelerde yaşayan çiyan türleri daha zehirli ve tehlikeli olmaktadır. Tropikal bölgelerde boyut olarak oldukça büyük türleri bulunmasının yanı sıra büyük boyutta olanların insan derisini delebilme gibi özelliği de bulunmaktadır. Genellikle böcek, örümcek gibi türleri zehirleyerek, besin ihtiyacını karşılayan haşere türü çok sık olmasa da fareyi bile zehirleyip, tükettiği görülmektedir. Çiyanlar iç alanlarda süpürgeliklerde, ev ve işyerlerinin kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda görülürler. Dış alanlarda ise genellikle toprakla teması olan korumalı bölgeleri tercih ederler. Ağaç kovuklarında, taş ve kaya altlarında, dağ, çayır, çimen gibi ortamları tercih ederler.

Çiyanlar akrepler kadar zehirli olmasa da yine de zehirli bir türdür. Vücudunuzla herhangi bir şekilde temas edip, sizi sokması durumunda iştahsızlık, mide bulantısı, kusmalar, şiddetli baş ağrıları görülebilmektedir. Isırma sonucunda zarar görmemek adına vakit kaybetmeden uzman hekime görünmeli, tedbirinizi almalısınız. Toprak altında, çalı çırpı diplerinde, taş diplerinde yaşamayı tercih ederler. Nemli ve rutubetli alanları çok sever ve tercih ettikleri bölgeler bu tür yerler olmaktadır. Çiyanlar insanların tükettikleri besinlere zarar vermezler, en büyük zararları temas edilmesi halinde insanları ısırması ve zehirlemesidir. Görünüş olarak uzun bedenli üzerinde çok sayıda ayağı bulunan bir haşere türüdür. Kırk ayak ile benzerlik gösterir. Her ikisinde de vücutlar segmentler halindedir. Zehirli bir haşere türüdür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*