Boca Juniors River Plate Derbisi

Futbol güzel yapan noktalardan bir tanesi de derbilerdir. Her derbinin kendisine has bir hikayesi varken bu hikayeler arasında en ön plana çıkanlardan bir tanesi de Superclasico olarak adlandırılan Boca Juniors River Plate derbisinde ön plana çıkıyor.

Bu derbi çoğu zaman yeşil sahanın dahi dışına çıkan bir derbi. Öyle ki tarihte iki taraftar grubunun ettiği kavgalar neticesinde ölümler dahi gerçekleşmiştir. Sınıf mücadelesi olarak görülen derbide aslında iki takım da Boca’da kurulmuş ve fakir kesimin sempatisini duyduğu iki kulüptü. Fakat daha sonrasında River Plate 1935 yılında Nunez’e taşındı. Nunez bölgesi de Arjantin’in zengin bölgeleri arasında yer alıyor. Böylece Boca Juniors fakir kesimin temsilciliğini üstlenirken River Plate de daha çok zengin kesiimn destek verdiği bir kulüp hale geldi.Boca Juniors River Plate derbisi, Boca Juniors derbisi, River Plate derbisi

İki takım da şampiyonluk sayılarına baktığımız vakit Arjantin’in en büyük iki takımı. Boca Juniors’ın efsanesi birçok kişiye göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu Maradona’yken River Plate efsaneleri de Crespo, Aimar, Falcao gibi dünya futboluna damga vurmuş isimler. İki takımın mücadelesinde saha içi kadar saha dışının da oldukça dikkat çekici olduğunu söylemiştik. Bu iki takımın karşı karşıya geldiği mücadelelerde bugüne kadar maalesef 320 insan yaşamını kaybetti. 1968 yılında oynanan derbi bu derbiler arasındaki en can sıkıcı noktaya ulaştı. River Plate taraftarının bayrakları yakarak Boca tribünlerine atması sonucunda arbede yaşandı. Bu arbede neticesinde 150 taraftar yaralanırken 70 taraftar da hayatını kaybetti.

Bu derbide en ön plana çıkan diğer bir olay da 1994 yılında yaşandı. River Plate Boca Juniors’ı 2-0 yenmişti. Bu maçtan sonra Boca taraftarları 2 River Plate taraftarını öldürdü ve Nunez sokaklarına skor şimdi 2-2 yazarak bu derbi tarihinin belki de en kan dondurucu olayını gerçekleştirdiler. Yani bu derbi sadece saha içinde olan bir derbi değil. Fakat tüm bu olumsuz örneklere rağmen çoğu zaman iki statta da yaşanan o ambiyans ve sahada oynanan mücadele sebebiyle birçok kişiye göre de dünyanın en iyi derbilerinden biri hatta en iyisi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*