Böbrek üstü bezinde tümör riski ne kadar var?

Stres dönemlerinde vücutta dengeyi koruyan adrenal bezlerde gelişen tümörler, genellikle başka bir tıbbi durum ya da kan basıncının ani yükselmesi nedeniyle karın görüntülenmesi gibi sorunların araştırılması sırasında ortaya çıkar. Böbreklerin hemen üzerindeki üçgen adrenal bezler hormon salgıladıkça vücut için hayati öneme sahiptir.böbrek üstü bezi tümörü, böbrek üstü bezi tümör oluşumu, böbrek üstünde tümör gelişimi

Hormonal aktivite araştırılmalıdır

Bilgisayarlı tomografi kullanan çalışmalara göre, insidans yüzde 1 ile 4,4 arasında değişiyor. Teşhis yapılırken hormonal aktivite araştırılmalıdır. Böbreküstü bezleri, korteks ve içeriden (medulla) oluşur. Serebral korteksin kortizol, aldosteron ve androjenik hormonları; Medulladan epinefrin ve norepinefrin de salgılanır. Böbreküstü bezlerinin temel işlevleri; Kan basıncını, sıvı ve elektrolit dengesini sabit tutmak ve stres zamanlarında vücuda gerekli ayarlamaları yapmak.

Hasta yağ dokusu dağılımındaki değişiklikler

Adrenal tümörlerin yüzde 20’si hormonal olarak aktiftir. Kitle kortizol hormonunu salgılarsa, hastalarda yağ dokusunun dağılımı değişir. Yağ dokusu göbek deliği, yüz ve boyun çevresinde birikir. Tanı, kan kortizol ölçümleri ve kortizol baskılama testleri ile doğrulanır. Kitle aldosteron hormonunu salgılarsa hipertansiyon ve elektrolit bozuklukları ortaya çıkar.

Adrenal tümörlerin belirtileri

Adrenalin tümörlerinin semptomları arasında soğuk terlemenin eşlik ettiği ani ve epizodik yüksek tansiyon, ciltte solukluk, şiddetli anksiyete (panik ataklarla karıştırılabilir), baş ağrısı, yüzde ve boyunda kızarıklık ile birlikte “sıcak basması” adı verilen bir atak yer alır. , mide bulantısı. ve kusma ile nefes darlığı.

Adrenal tümörlerin tedavisi

Böbreküstü bezini cerrahi olarak çıkarmak için adrenalektomi adı verilen üç ana yöntem vardır. Geleneksel açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahi son yıllarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Cerrahi yöntemin seçimi hasta ile belirlenir. Bu karar, böbreküstü bezindeki tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğuna, boyutuna ve çevre dokularla ilişkisine bakılarak verilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*