Bir Bilgisayar Nelerden Oluşur?

Teknoloji çağının içinde olduğumuz şu günlerde bilgisayara dair bilgisi olmayan kişi sayısı bir hayli az, ancak biz yine de sizlere bu yazımızda bilgisayarın nelerden oluştuğuna dair bazı ipuçları vermek istedik. Öncelikle bilgisayarı oluşturan ve dışarıdan bakıldığında görünen parçalardan başlamak gerektiğini düşünüyoruz. Hadi bakalım bilgisayar nelerden oluşuyormuş?bilgisayar parçaları, anakart, bilgisayar harddiski

Bilgisayarların birçok farklı türü bulunmaktadır. Öncelikle bunlardan kısaca bahsetmek faydalı olacaktır. Masaüstü, laptop, netbook ve tablet olmak üzere bilgisayarları gruplara ayırabiliriz. Masaüstü bilgisayarlar eskiden çok yaygın olarak kullanılan bilgisayarlardı. Ancak sonrasında dizüstü bilgisayarlar yani laptop diğer adıyla notebooklar piyasaya sürülünce yavaş yavaş değeri azaldı. Online oyunların revaçta olduğu şu günlerde tekrar masaüstü bilgisayarlara geri dönüş başladı diyebiliriz. Bunun en temel sebebi rahatlıkla içindeki parçaların değiştirilip oyunlar için gerekli olan parçaların takılabiliyor olmasıdır. Notebook veya diğer adıyla laptoplar ise taşınabilen ve oldukça hafif olan bilgisayarlardır. Tablet bilgisayarlar ise sadece bir ekrandan oluşan en küçük bilgisayarlardır diyebiliriz.

Bir bilgisayar genel itibari ile klavye, fare ve monitörden oluşur. Bu parçaların her biri masaüstü bilgisayarda ayrı parçalardır. Notebooklarda ekran bilgisayar kasasına sabitlenmiş, fare yerine dokunmatik özelliği olan dokunma pedi koyulmuş ve klavyede yine kasaya sabitlenmiş durumdadır. Tablet bilgisayarda gerçek bir klavye yoktur ve dijital klavye yani ekranda beliren bir klavye vardır. Tablet bilgisayarlar dışarıdan bakıldığında sadece ekrandan oluşur. Fare yerine parmaklarımızı kullanılırız.

Bilgisayarları gruplara ayırdığımıza göre içindeki parçalardan da basitçe bahsedebiliriz. Bilgisayarların içine baktığımızda anakart, harddisk, ekran kartı, ram, rom, elektrik adaptörü girişi, ses kartı, usb vb. giriş soketleri olduğunu görürüz. Harddisk bilgisayarda yaptığımız tüm bilgilerin kaydedildiği alandır. Ram dediğimiz parçalar anlık olarak yapılan işlemleri hafızasında tutan ve bilgisayar kapatıldığında silen parçalardır. Ekran kartı özellikle oyuncuların en önemli bulduğu parçadır. Bu parça ekrana görüntünün gelmesini ve oynatılmasını sağlamaktadır. Usb vb. girişler de tahmin edersiniz ki bilgisayarınıza dışarıdan herhangi bir harici şeyi bağlamak için kullanılır.

Kısaca baktığımızda bilgisayarların gruplandırılması ve içinde yer alan parçalar bu şekildedir. Elbette bir bilgisayarın içindeki parçalar sadece bu kadar değil. Ancak kısaca bahsettiğimiz için biz özet bilgi verdik. Daha detaylı bilgi edinmek için daha detaylı araştırma yapabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*