Bebek Biberon Seçimi

Bebeğinizi beslemenin ve aranızdaki bağı kurabilmenin en özel yolu emzirmedir. Ancak işe dönmeniz gerektiği hallerde yahut sağlıksal problemler nedeniyle bebeğinizden ayrı kalma durumu söz konusu olmuşsa anne sütü ile beslenmeye devam etmek gerekir. Ayrıca anne sütünü reddetme gibi bir sorunla karşılaşmamak biberondan tekrar emzirmeye dönme sürecini kolaylaştırmak açısından doğal ağız gelişimine katkı sağlayan ve içgüdüsel emme hareketini destekleyici bir biberon seçmekte fayda vardır. Mümkünse ilk iki hafta kesinlikle biberon verilmemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu noktada biberonun yapıldıkları maddelere, boyu ve şekline emzik delik sayısına da dikkat etmek gerekir. Bazı bebekler hemen biberon almayacağından alışkanlık kazandırılması gerekebilir. Bu durumlarda süreci uzun tutarak biberonu ise gün içerisinde daha kısa aralıklarla vermeyi denemekte yarar vardır. Ayrıca almış olduğunuz biberonun üzerindeki işaretlere de dikkat etmeniz gerekir bu işaretlerin silinmemiş olması da önemli bir noktadır. Sağlıklı bir biberon tercihi yapabilirseniz bebek daha memnun beslenme sürecine girecektir çünkü gaz sancısı hafifleyecektir. Bu nedenlerde ötürü biberon seçimine çok dikkat edilmesi gerekir.bebek biberonu seçme, biberon seçimi, bebekler için biberon seçme

Biberon Çeşitleri

Bebeğiniz için her zaman öncelikli olarak anne sütü gelmektedir ancak anne sütünden kesmeniz gerektiğinde de bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından biberon seçimine dikkat edilmesi gerekir.

Silikon biberonlar: iç yüzeyleri esnek olduğundan bebek tarafından kolaylıkla kavranabilir niteliktedirler.

Plastik biberonlar: bu biberonların seçimi yapılırken içerisinde BPA olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Hafif ve kolay kırılmayan yapıya sahiplerdir.

Cam biberonlar: içlerindeki suyu koruma özelliği olduğundan dolayı sağlıklıdır ancak kırılma çatlama risklerinden dolayı bebeklerin ellerine verilerek bırakmamak önemlidir. Sterilizasyonu kolaydır.

Bu içeriklerden birisine karar verdikten sonra dikkat etmeni gereken en önemli nokta biberonun hava geçirmesidir. Bebeğin doğal beslenme ritmine uygun çalıştığından emzirme artı beslenme kolaylığı sağlar. Hava geçirmesi demek emzikten gelen hava kabarcıklarının mideye değil biberonun içerisine taşınması demektir. Boyutları önem arz etmez hız akışı kontrollü olarak verilir. Şekli, geniş boynu ve tutulması rahat olduğundan doldurulması da kolaylaşır temizlemesi de. Büyük kısmı BPA içermez dayanıklıdır ve emzirme hızında süt sağlaması bebeğin yorulmadan beslenmesine yardımcı olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*