Bayanlarda Görülen Rahim Ağzı Yarası Nedir?

Rahim ağzında bulunan yapısal problem ve görüntü bozukluğu genel olarak rahim ağzı yarası olarak bilinmektedir. Rahim ağzında görülen farklı yapı ve görüntü bozukluğu servikal eversiyon nedeni ile meydana gelmektedir. Bu durum tamamen rahim ağzında görülen patolojik bir problemdir. Bu durumun dışında, servikal preinvaziv lezyonlar ve servikal erozyon gibi durumlarda rahim ağzı yaraları olarak adlandırılmakta ve problemin kaynağı olarak görülmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene olunmalıdırrahim ağzı yarası, rahim ağzında neden yara oluşur, bayanlardaki rahim ağzı yarası sebepleri

 Servikal Erozyon Nedir?

 Servikal erozyon, rahim ağzında görülen ve genel olarak rahim ağzı yarası olarak adlandırılan yapısal bozukluktur. Görüntü bozukluğu olarak kendisini gösteren servikal erozyon, genellikle ektropiyondan farklı bir görünüme sahip olan görüntülerin kastedilmesidir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka sağlık açısından, kadın doğum uzmanı ile görüşülerek gerekli tedavi sürecine başlanmalıdır. Tedavi süreci gerekli testlerin yapılması ile başlamaktadır. Bu testler, smear testi başta olmak üzere biyopsi gibi farklı testlerin uygulanması ile tedavi sürecinin devamı sağlanır. Test sonuçlarına göre kişide rahim görüntüsünün sağlıklı yapıya kavuşturulması için lezyon yakma ya da dondurma gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

 Servikal Eversiyon Nedir?

 Rahim ağzının iç kısmında yer alması gereken kırmızı tabakanın farklı nedenlerden dolayı dışa doğru kayması ve gözle görülür şekilde rahim dışında belirmesi durumuna servikal eversiyon denilmektedir. Bu durum sadece dokuların sınırlarının yer değiştirmesi ile ilgili bir durumdur. Kişide rahim kanseri gibi durumların görülme ihtimalini artıran bir problem değildir. Servikal eversiyon problemi çoğu bayan tarafından fark edilemeyen bir durum olabilir. Genel olarak muayene gibi durumlarda tesadüfen servikal eversiyon problemi gözlemlenmektedir. Sulu ve kokulu bir akıntı ile servikal eversiyon kendini belli etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*