Ayak Uyuşmalarında Gerçekleşebilecek Komplikasyonlar

Ayak Uyuşmalarında Gerçekleşebilecek Komplikasyonlar

Ayak ağrıları ve ayak uyuşması birçok kişinin ortak problemidir. Bu uyuşmalar dikkatsiz hareketlerden ve oturma şekillerinden kaynaklanabileceği gibi damar hastalıklarında da kaynaklanıyor olabilir.

Ayaklarda uyuşma nedenleri;

Ayaklarda uyuşma problemi özellikle oturarak çalışan kişilerin karşılaştığı bir problemdir. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak uyuşmaya sebep olmaktadır. Bu oturma pozisyonu temelli uyuşmalar geçici ve önemsizdir. Ayak uyuşmalarının ortopedik, nörolojik ve dolaşım sistemlerinden kaynaklanan sebepleri de olabilmektedir. Dolaşım sisteminden kaynaklanan bir sorun mevcutsa buna acilen müdahale edilmesi gerekmektedir. Kan dolaşımının yönü baz alındığında dolaşım sisteminde sıkıntı varsa öncelikle sol ayak uyuşması yaşanmaktadır.

Ayak uyuşmalarının en önemli nedeni sinir sıkışmasıdır. Bunun dışında kullanılan ayakkabının kötü olması da rahatsızlığa neden olur. Bu tarz uyuşmalar kendi yöntemlerinizle bertaraf edebileceğiniz, biraz daha dikkatli hareket etmeniz halinde ise bir daha tekrarlanmayacak uyuşmalardır.

Ayak uyuşması sürekli yaşanıyorsa mutlaka bir doktora ulaşılmalıdır. Doktorun irdeleyeceği hususlar uyuşmanın ne kadar süredir devam ettiği, hangi bölgede yaşandığı, ağrı yanma ve kaşıntı yaratıp yaratmadığıdır. Bu hususlar irdelendikten sonra ayak uyuşması nedeni tespit edilerek uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir.

Ayak uyuşması tedavisinde izlenecek yollar;

Ayak uyuşmasında öncelikle bulunulan pozisyon değiştirilmelidir. Masaj yapılarak sıcak su uygulaması da bir çözüm yöntemidir. Ancak bu şekilde geçmeyen uyuşukluklar için doktora danışılmalıdır. Fizik tedavi, ilaç ve cerrahi yöntemle tedavisi mümkündür.

Ayak uyuşmasının neden olacağı komplikasyonlar nelerdir?

Özellik uzun süren sol ayak uyuşması vücutta önemli bir problem olduğunun göstergesidir. Bu uyuşmalar kesinlikle hafife alınmalıdır. İlerlemiş bir hastalıkta oluşacak komplikasyonlar yürüyememe, felç geçirme, duyu kaybı, kalıcı ağrı ve en son noktada uzvun kesilmesine kadar gidebilmektedir.

En son yöntem olan uzvun kesilmesi damarların tamamen tıkanması ve hiçbir tedaviye cevap vermemesi durumunda uygulanmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*