Argan Yağının Faydaları

Fas yağı denilen de Argan yağı, argan ağacının çekirdeklerinden üretilir. Argan yağında doymamış yağ asidi oranı yüksektir ve ayrıca tokoferol denilen E vitamini bir bileşik içeriri. Argan yağı, bazı kanser türlerine, kalp damar hastalıklarına ve insülin direncini önleyerek diyabet gelişimini önleyebilir.argan yağı, argan yağı kullanımı, argan yağı faydaları

Kalp Damar Hastalıklarını Önler

Argan yağının, kalp damar hastalıkları riskini azalttığı gösterilmiştir. 2004 yılında İngiliz Beslenme Dergisinde yayınlanan bir çalışmada argan yağı içirilen farelerde anlamlı olarak, daha düşük kan basıncına sahip oldukları bulunmuş. Çeşitli takip çalışmalarında argan yağı içeren beslenmede kalp damar haslıklarının tedavisinde ve önlenmesinde yararlı olduğu görülmüş. Doymamış yağ asitleri içeren yağlar kanda kolesterol düzenlemede yardımcıdır, argan yağı içeren bir beslenme ile kalp sağlığı açısından sağlıklı bir tercihtir.

Argan Yağı ve Kanser

Argan yağının, prostat kanserinde hücre bölünmesini azalttığı gösterilmiştir. Kanser Araştırma Derneği 2006 yılında yaptığı bir çalışmada argan yağı ile prostat kanseri hücre bölünmesinin yavaşlatıldığı gösterilmiştir. Sızma argan yağı, antioksidan açısından zengindir, bu nedenle diğer kanser türlerine karşı da koruyucu etkisi olabilir. Antioksidanlar, genetik değişimlere neden olan hücre hasarların onarılmasında yardımcı olur. Argan yağı içeren bir beslenme ile kanser riski azaltılabilir ve aynı zamanda antioksidanların diğer sağlık yararlarını da sağlayabilir.

Argan Yağı ve İnsülin Direnci

Argan yağı, Fas’ta yaygın olarak diyabet (şeker hastalığı) tedavisi için kullanılmaktadır. Çalışmalar göstermiştir ki, argan yağı, diyabet (şeker hastalığı) gelişiminin başlangıcı olan insülin direncini azaltır. Genel olarak argan yağı, karbonhidrat bakımından zengin beslenmenin zararlı etkilerini azaltır ve diyabet ile savaşta insülin direncini azaltmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*