Anasonun Faydaları Nelerdir?

Antibakteriyel özelliklere sahiptir; Anason sahip olduğu uçucu yağlar, virüsler, vitamin C ve antioksidanlar nedeniyle bazı bakteriler, mantarlar ve parazitler gibi potansiyel patojenleri yok etmek için etkili olabilirler.

İdrar söktürür: İnsanlar genellikle sık idrara çıkmanın kötü bir şey olduğuna inanırlar. Fakat,  idrar yapma vücudunuzun pek çok toksinlerden ve atık ürünlerden kurtulmasına yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre, anason idrar artırıcı görevi görerek böbrek fonksiyonlarına destek oluyor.

sindirim sistemi, anason tohumları, kataraktın tedavisiSindirim sistemine destek: Anason sindirim sistemi için son derece tedavi edici bir bitki olarak kabul ediliyor. Sindirim özelliklerini geliştirmenin yanı sıra; sindirim sorunları için gerçekten mükemmel bir tedavidir. Sindirim hastalıkları için faydalı olan anason kusma, gaz problemi, ishal, mide bulantısı, karın ağrısı, spazmodik şişkinliğin yanı sıra gastrit içinde oldukça etkili olabiliyor. Özelliklede, iştah uyarıcı olarak çalışır.

Üst solunum yollarına iyi gelir: Anasonun aynı zamanda iyi bir balgam söktürücü olduğu unutulmamalıdır. Balgamı gevşeten anason, boğaz ile akciğerler için rahatlatıcı oluyor. Aynı zamanda ise astım hastalığının tedavisinde de önemli bir role sahiptir. Genelde öksürük ilaçlarında kullanılan bir bileşen olan anason, çeşitli solunum sistemi sorunlarının tedavi edilmesinde oldukça yararlıdır. Bronşit, grip, sinüzit ve zatürre gibi durumlarda anason tohumu yardımı ile birlikte iyileşme hızlandırıyor.

Ağız sağlığına iyi gelir: Anason tohumlarının sağlık avantajlarından biri ise; ağız sağlığını koruma özelliğidir. Anti-mikrobiyal ile antibakteriyel özellikleri sayesinde ağzı yıkamak için ideal bir bileşen haline geliyor. Kötü nefes kokusuyla savaşmanın dışında şişlik varsa onu da azaltır. Anason tohumlarıyla hazırlanan ev yapımı gargara ve ya çay ağız sağlığı için oldukça etkilidir.

Katarakta iyi gelir: Anason katarak tedavisi için faydalı bir besindir. Sabah akşam olacak şekilde tüm gün boyunca alınan 6 gram anason kataraktın tedavisi için etkilidir.

Süt artırmaya yardımcı olur: Anason anne sütünü artırmak için yardımcı olarak kullanılanılıyor. Anason tohumları anetol prolaktin seviyelerini yükseltmeye yardımcı olmakta böylelikle süt üretimini teşvik sağlıyor. Süt üretimi artırmak isteyen kadınlara günde 1 fincan anason çayı içmeleri tavsiye edilir. Bebeklere anason verilmemeli çünkü başka rahatsızlıklara sebep olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*