Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Çağımızın en sık şekilde meydana gelen hastalıklarından birisi bel fıtığı olarak bilinir. Zaman zaman oluşan bel ağrılarının dikkate alınmaması, genetik faktörler ve sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle toplumda bel fıtığı problemi yaşayan çok fazla insan bulunmaktadır. Bel kısmında ani bir hareketle ağırlık ile zorlanması sonucunda bile başlayabilen bel fıtığına karşı geç kalmadan doktora gidilmesi önerilmektedir. Günümüzde bel fıtığı tedavisi için tıbbi yöntemler ve ameliyatlar haricinde de bazı alternatif tedavi uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde ameliyat korkusu yaşamadan bel fıtığı sorunundan kurtulmak mümkün olacaktır. Ancak daha sağlıklı ve güvenli bir sonuç alabilmek adına doktor kontrolü mutlaka sağlanmalıdır. Ameliyatsız olsa bile bel fıtığı tedavisi uzun sürebilir ve kapsamlı bir çalışma gerektirir.ameliyatsız bel fıtığı tedavisi, bel fıtığı nasıl tedavi ediliyor, bel fıtığı tedavi şekli

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi için doktorlar fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları önermektedir. Bu tedaviye özel orak hazırlanan programlar hastalar tarafından eksiksiz bir şekilde uygulanmalıdır. Hafta içerisinde belirli günler ve saatler boyunca süren bu tedaviler ameliyat gerektirmez. Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile birlikte bazı ilaçların kullanımı söz konusu olabilir. İlaçlar da eksiksiz bir şekilde alınmalı ve fizik tedavi için kararlı olunmalıdır. İlk zamanlar bel ağrılarını biraz artıracak hareketler yapılsa bile zamanla yapılan uygulamaların iyi geldiği hastalar tarafından fark edilecektir. Bu nedenle bel fıtığı hastalığı çeken bir hasta ameliyat olmadan tedavi olmak istiyorsa fizik tedavi konusunda sabırlı olmalıdır. İyileşme süresi içerisinde olumlu sonuçlar alındıkça fizik tedavi programı da değişiklik gösterebilir. Daha hafif ve az hareketler yapılabilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Faydaları

Özellikle kendisini bel fıtığı tedavisinde ameliyata hisset hazır hissetmeyen bireyler için ameliyatsız bel fıtığı tedavisi çok daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda bel fıtığı tedavisinde uygulanan ameliyatların içerdiği riskler ortadan kaldırılmış olunur. Genellikle fizik tedavi ve rehabilitasyonm alt yapılı uygulanan ameliyatsız bel fıtığı tedavisi içerisinde hastalar çok daha rahat ve ağrısız bir dönem geçirmektedir. Bel fıtığına neden olan etkenlerin tespit edilmesi ve engellenmesi açısından düzenli çalışmalar yerine getirilir. Hastaların da bu süreçte kararlı olması ve ameliyatsız da olsa bel fıtığı tedavisine karşı istekli davranması beklenmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*