Alzheimer Riskine Karşı Ne Yapılması Gerekenler

Çağımızın hastalığı olarak bilinen ve ileri derecede unutkanlığa yol açan Alzheimer genetik faktörlere ya da yaşam şartlarına göre ortaya çıkmaktadır. Sıkıntı, ağır depresyon ya da kötü yaşam şartları bu hastalığı tetikleyen faktörler arasında yer alır. Peki, bu hastalığa kaşı önlem alınabiliyor mu? Genel olarak hastalık riskini azaltacak bazı tedbirler sayesinde hiç yoktan hastalığın en tehlikeli düzeyine ulaşmazsınız. Mesela sürekli zihin egzersizleri yapabilirsiniz ya da zihninizi tembellikten kurtaracak aktivitelerde bulunabilir. Bol bol kitap okumak mutlaka yapmanız gereken aktivitelerin başında yer alır. Zekâ oyunları örnek olarak; satranç oynayarak bu hedefe ulaşılabilir. Uzmanlar bulmaca çözmeni de unutkanlıklara ve unutkanlık hastalıklarına karşı alınacak en doğru unsur olduğu konusunda nettirler.Alzheimer hastalığı nedenleri, Alzheimer belirtileri nelerdir, Alzheimer tedavisi nasıl yapılır

Tabi ki doğru beslenme de bu süreçte son derece önemlidir. Haftada en az üç öğün balık tüketmek beyin için son derece gerekli bir beslenme türüdür. Ceviz ve kuruyemiş çeşitlerini de günlük olarak tüketmek gerekiyor. Kandaki demir eksikliği ileri safhalara gediğinde unutkanlık aşırı düzeylere ulaşır. Bunun için sıklıkla B12 değerlerinin ölçülmesi gerekiyor. B12 eksikliğine karşı doktorun verdiği vitamin ve demir takviyelerini düzenli kullanmakta sizi hem eskisinden enerjik yapacak hem de algılarınız açılır. Sağlıklı yaşamın en önemli parçası olan beslenme ve stresten uzak durma insanların kendilerine verdiği önemle doğru orantılı şekilde ilerler. Kendinize önem vermeli ve sevmeniz gerekir.

Her durumu sürekli kendisine dert edinen insanlar beli bir süre sonra psikolojik rahatsızlıkların ağına düşecektir. Hiçbir şey sizin sağlığınızdan önemli değil bunu unutmayın. Bunun için dengeli beslenin, spor yapın, kitap okuyun ve ya sosyal aktivitelere katılınız. Göreceksiniz ki kendinize olan özgüveniniz arttığı gibi psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik rahatsızlıklardan kurtulursunuz. Alzheimer hastalarını hayata kazandırmak ve ya hastalığın seyrini değiştirmek için tedavi ve terapi merkezleri hizmete açılmıştır. Bu alanda açılan derneklerde toplu dersler ile aktiviteler yapılır. Nedenleri, belirtileri, teşhis ile tanısı için mutlaka bir sağlık kuruşuna gitmek gerekmektedir. Çünkü erken tanı demek hastalığın ileri boyutlara ulaşmasa tedavi edilmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*