Akıllı evler tehdit altında

Bir süredir hayatımızda olan bir terim olan akıllı evlerde birçok günlük işin akıllı cihazlar tarafından ya da yardımıyla yapılması söz konusu. Örnek vermek gerekirse siz verdiğiniz komut çerçevesinde hiçbir müdahalede bulunmaksızın evinize geldiğinizde evinizi istediğiniz sıcaklıkta bulabiliyorsunuz. Evinize yaklaştığınızı GPS aracılığı ile anlayan kombiniz ya da klimanız siz gelmeden evinizi istediğiniz sıcaklığa ulaştırıyor. Ya da verdiğiniz bir komut ile siz evde yokken yayınlana bir programı televizyonunuz otomatik olarak hafızasına kaydediyor ve siz eve geldiğinizde rahatça izleme şansı buluyorsunuz. Bunun gibi teknolojilerin bulunduğu akıllı evlerde ampullere kadar tüm cihazların internet ortamına açık bir sistem üzerinden yönetilmesi güvenlik sorularını akla getirirken, bu soruların haksız olmadığını açıklayan bir video geçtiğimiz günlerde internete düştü.akıllı evler tehdit altında, akıllı evde yaşıyorsanız dikkat edin, akıllı evlerin güvenliği tehlikede

Çalışma Weizmann Üniversitesi’nden

Weizmann Üniversitesinin yaptığı çalışma çerçevesinde akıllı evlerin kullandıkları internet protokolleri ve güvenlik sistemleri göz önüne alınarak bu duvarların aşılabileceği görüldü. İnternet ve bilişim alanında uzmanların yer aldığı çalışmada bir insansız hava aracına yüklenen sinyal yayıcı ile akıllı ev olarak tabir edilen evlerin yakınına uçuldu ve evdekilerin bilgisi ve müdahalesi dışında evdeki cihazların kontrolü sağlandı. Ampullerin dâhi insansız hava aracı tarafından kolaylıkla açılıp kapanabildiği gözlemlendikten sonra akıllı ev olarak satışa çıkarılan evlerin ne derece güvenli olduğu soruları akılları bir daha karıştırdı.

Güvenlik kameraları da tehdit altında

Geçtiğimiz hafta Amerika’da meydana gelen siber saldırının başrolünde internet erişimi bulunan güvenlik kameralarının bulunması da tesadüf değil. Maliyeti açısından çok yüksek derecede güvenlik protokollerine ve güvelik duvarlarına sahip olmayan bu cihazların kontrolünü ele geçirmek iyi bir yazılımcı tarafından yazılan yazılımlar ile imkânsız olmaktan çıkıyor. Tüm dünyada kısa bir süre öncesine kadar herkesin sahip olmak istediği türden evler olan akıllı evlerde bu tarz sorunların baş göstermeye başlaması ile akıllı ev almak isteyen kişi sayısında ciddi bir düşüş yaşanması bekleniyor. Akıllı ev tasarımcıların ise, evlerde kullandıkları tüm cihazların ve elektrikli aletlerin güvenlik duvarlarını güçlendirmeleri ve bu şekilde daha güvenli bir şekilde yeniden müşterilerin beğenisine sunmasını bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*