Ahlakımızı Mı Kaybediyoruz?

Sosyal gözlemlerime dayanarak hissettiğim bazı ahlaki sorunları sizinle paylaşmak istedim. Önce üç küçük fıkra ile başlayayım.

Geçenlerde bir mağazadan kızım için etek aldım. Eve getirdiğimde değiştirdim çünkü denediğimiz ceset yoktu. Kasiyer değişiklikten sonra iki ürünü bir araya getirdi. Evde birkaç gün sonra, çantayı açtığımda fark ettim. Eteklerden birini geri aldım ve durumu anlattım. Kasiyer çok şaşırmıştı. Yoğun günlerde bu tür hatalar yapabildiklerini, ancak hiç kimsenin satın aldıkları ürünü iade eden kimsenin görmediğini söyledi. Merak ettim ve çalışanların maaşlarının daha sonra açık olduğu ortaya çıktığında kesilip kesilmesinin uygun olup olmadığını sordum. Elbette bu kısım kendilerine ait olmayan malları iade etmeyen arkadaşları ilgilendirmez.ahlak sahibi olma, ahlak kaybolur mu, insanlar nasıl ahlaklı olur

Geçenlerde karımla bir yere gidiyoruz. Arabasına doğru gidiyoruz. Birisi sağ ön kapıyı vurdu. Sürücü tarafından bindiği zamanı her zaman fark etmedi. Evin otoparkında, ofisin otoparkında veya nereye park edilmiş durumda? Bilmediğinde, öyle kaldı. Ama buradaki önemli şey, bir düşünün, birinin arabasına çarparsınız ve sanki hiçbir şey olmamış ve hayatınıza devam ediyormuş gibi bırakırsınız? Ne kadar güzel bir ülke değil mi?

Yine yakın zamanda arkadaşlarımız bir ev aldı. Hareket aşamasında ocak fırın dolabı yoktur. Satan eski ev sahibi, eski kiracımın götürdüğünü söyledi. Neden ev sahibini aldın, o senin değildi ve dediğinizde annemin köyde neye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsunuz? Oraya götürdüm. Yine de satacağını düşündüm… Şaka gibi duydum, kulaklarıma inanamadım. Eski kiracının doktor olduğunu duyduğumda sürprizim ikiye katlandı. Ne boğa, değil mi?

Biraz düşünürsem örnekler çoğaltılabilir. Eminim benzer olaylara şahit oluyorsunuz. Şimdi diyorum ki, değerlerimiz ve ahlakımızla ciddi bir sorunumuz olduğunu düşünmüyor musunuz? İnsanlar neden özellikle para ve çıkarları söz konusu olduğunda ahlaki değerlerini ve değerlerini bu kadar kolay kaybediyor? Söylemeyin, tüm eğitimli ve eğitimsiz çevrelerde gözlemlediğimiz bu ahlaki yozlaşma çabuk fark edilmezse, neden böyle olduğumuzu düşünmezsek ve çözüm bulunmazsa, büyük bir tehdit haline gelecektir. toplumumuz ve geleceğimiz …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*