Ağızdaki Kemik İltihabı Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Ağızdaki kemik iltihabı kişiye oldukça fazla ağrı verebilir ve bu ağrılar 10 güne kadar devam edebilir. İltihabın önlenmesinde en önemli nokta, iltihabın hiç oluşmamasını sağlamaktır. Bu nedenle yapılan cerrahi işlemlerden sonra hekimin söyledikleri aynen uygulanmalı ve ağız içi hijyene oldukça dikkat edilmelidir. Özellikle de operasyon sonrasındaki ilk 48 saatte aşağıdakilerden uzak durmak gereklidir:kemik iltihabı oluşumu, ağızdaki kemik iltihabı oluşumu, ağızda kemik iltihabı neden oluşur

  • Sigara
  • Alkol
  • Sıcak içecekler

Sağlık açısından yapılan her işlemde hekimin söylediklerine uymak ve verilen listelere göre hareket etmek oldukça önemlidir. Bu hem işlem sonrasında hızlı bir iyileşme sağlar hem de ağız içinde olabilecek her türlü iltihaba veya başka riske karşı koruma sağlar. Özellikle operasyon sonrasındaki ilk saatler çok önemlidir. Tam manasıyla bir iyileşme sağlanana kadar uzmanın dediklerine harfiyen uymak gerekir.

İltihap Nasıl Oluşur?

Dişle kemik arasında oluşan bozulmalar sonrasında, dişle kemik arasında adına ankiloz denilen kaynamalar yaşanır. Bu dişlerin çoğunlukla çekilmesi gerekir. Ancak ankiloz diş çekimleri normal diş çekimlerine göre oldukça zordur. Çünkü normalde diş kemik içinde rahat hareketlendirilebilirken, bu dişlerde kemiğe oldukça fazla travma uygulanmakta hatta kimi zaman kemik kaldırılmaktadır. Diş çekimi tamamlandığında kaldırılan kemik dokusundan kalan kalıntılarda kanlanma meydana gelir ve iyileşme süreci uzar.

İyileşmenin uzamasının yanı sıra hasta da diş çekiminden sonra gerekli hijyeni sağlamazsa durum daha da olumsuz bir hal alır. Yeterli ağız hijyeni uygulanmazsa ilk oluşan kan pıhtısı kaybı yaşanır ve kemik çıplak kalır. Bu da kemik üzerinde iltihap başlamasına neden olur. Bu iltihabın nedeni temelde birçok şey olabilir. Ama sonuç itibariyle kemiği örtmekte olan kan pıhtısının kaybıyla iltihap başlar. Böyle bir durumda uzman hekim tekrar kanama sağlamalı ve çıplak kemiği kan pıhtısıyla örtmelidir. Tedavi yöntemlerinde genelde modern teşhis yöntemleri kullanılır. Mutlaka uzman hekimin önerdiği tedavi yerine getirilmelidir. Kısa süre içerisinde sağlığınıza kavuşarak yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz. Ağzınızı düzenli olarak temiz tutmanız da tedaviye olumlu bir şekilde etki edecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*